top of page

Kokia plaukų segtukų ir smeigtukų istorija? Apžvelkime šį šukuosenų pamatą

Plaukų segtukai ir smeigtukai – žavingas ir funkcionalus aksesuaras, aptinkamas daugelio merginų ir mergaičių papuošalų dėžutėje. Šios mielos detalės ne tik sutvirtina šukuoseną, padeda suvaldyti nepaklusnius plaukus, bet ir įgyvendina įdomesnes šukuosenų idėjas tiek namuose, tiek salone. Plaukų segtukai ir smeigtukai taip pat gali tapti akį traukiančia puošmena – jie leidžia meistriškai iki smulkmenų išbaigti norimą įvaizdį.
Tačiau, ar žinote, kad plaukų aksesuarai pasižymi itin įspūdinga istorija, siekiančia dar priešistorinius laikus? Jau tada plaukams prilaikyti buvo naudojami tam tikri aksesuarai – šiandieninių segtukų ir smeigtukų pirmtakai. O toliau plaukų segtukai ir smeigtukai kito ir tobulėjo neatsiejamai nuo visos mados istorijos, jas mėgo skirtingos kultūros ir civilizacijos. Šių plaukų aksesuarų skirtumai taip pat išryškėjo. Tad nieko nelaukiant leiskimės į šių plaukų aksesuarų atsiradimo ir vystymosi įdomybes.


Plaukų segtukų ir smeigtukų pirmtakai priešistoriniais ir senųjų civilizacijų laikais


Dailūs plaukai ir šukuosenos neabejotinai rūpėjo senųjų civilizacijų atstovams, o plaukų aksesuarų naudą, kaip manoma, atrado dar priešistorinių laikų gyventojai. Gali būti, kad plaukų aksesuarų, kuriuos pavadintume šiuolaikinių segtukų ir smeigtukų pirmtakais, naudojimo pradžia siekia net iki 30 tūkst. metų prieš mūsų erą. Taip galvojama todėl, kad žymiosios Vilendorfo Veneros – priešistorinės moters figūrėlės – galvą puošia į plaukų aksesuarus (veikiausiai smeigtukus) panašios detalės.
Laikui bėgant ir eroms keičiantis, plaukų aksesuarai darėsi vis patogesni, dailesni ir puošnesni. Žinoma, jų išvaizda skyrėsi priklausomai nuo regiono ir paskirties. Plaukų segtukų ir smeigtukų pirmtakai neabejotinai buvo mėgstami ir plačiai naudojami senovės Egipte, Graikijoje, Romoje, Kinijoje bei kitose senosiose civilizacijose. Senovės Egipte buvo naudojami populiarūs šukuosenų sutvirtinimo aksesuarai iš metalo, dramblio kaulo, bronzos, raižyto medžio ir kitų medžiagų - juos mėgo tiek vyrai, tiek moterys.
Senovės Graikijoje buvo mėgstami puošnūs plaukų smeigtukai su gėlių ar netgi mitologiniais motyvais, jie neretai buvo gaminami iš metalų – pavyzdžiui, bronzos arba sidabro. O štai senovės Romoje populiarūs buvo ilgesni ir tuščiaviduriai ar tuščiavidurių detalių turintys plaukų smeigtukai, pasižymėję ne tik puošmenomis, bet ir mums jau įprastomis praktinėmis savybėmis. Jie turėjo dar vieną funkciją: šiuose plaukų aksesuaruose buvo galima laikyti kvepalus ar netgi nuodus.
Senovės Kinijoje populiariais simboliais ir motyvais padabinti plaukų sagučiai buvo reikšmingi ir kultūrine prasme – jie atspindėjo mergaitės brandą. Kitoje Azijos šalyje, Japonijoje, dailūs plaukų smeigtukai buvo neatsiejami nuo įvairių tradicinių ceremonijų.

Plaukų aksesuarų evoliucija


Viduramžiais buvo akcentuojama labiau praktinė, o ne puošybinė plaukų aksesuarų pusė: paprasti mediniai ar kauliniai smeigtukai buvo pasitelkiami plaukams prilaikyti dirbant. Renesanso laikotarpiu šie plaukų aksesuarai tiesiog sužydėjo. Iš aukso, dramblio kaulo, vėžlio kiauto pagamintos plaukų puošmenos buvo dabinamos įvairiausiais brangiaisiais ar pusbrangiais akmenimis, perlais ir tapo itin madingos tarp kilmingųjų.
Baroko laikotarpiu, ypač Prancūzijoje, plaukus (ir perukus) prilaikantys ir puošiantys aksesuarai buvo aktualūs ne tik moterims, bet ir vyrams. Vėliau išgarsėjo Marijos Antuanetės pamėgti ekstravagantiški smeigtukai su povo plunksnomis, perlais ir brangakmeniais. Na, o griežtesnės ir labiau struktūrizuotos XIX a. šukuosenos taip pat buvo neįsivaizduojamos be plaukų smeigtukų ir segtukų.

Šiuolaikinių plaukų smeigtukų ir segtukų triumfas


Atsiradus ir paplitus masinei gamybai, plaukų segtukai ir smeigtukai tapo daug geriau prieinami ir dėl šios priežasties jie dar labiau išpopuliarėjo. Trečiajame XX a. dešimtmetyje atsirado dvigubi ilgi segtukai (bobby pins) ir dėl savo patogumo sutvirtinant šukuoseną tapo itin populiarūs, o kiek vėliau ir užspaudžiami barrettes tipo segtukai tapo itin populiarūs, su kiek ktiokia savo funkcija, kuri yra labiau skirta dekoruoti ir puošti. Labai panašūs segtukai mėgstami ir šiandien, jų yra pačių įvairiausių dydžių, spalvų, stilių ir papuošimų.
Plaukų segtukai ir smeigtukai, nužengę ilgą vystymosi kelią, savo šlovės nepraranda ir šiandien. Nenuostabu – juk tai toks universalus plaukų aksesuaras, kurį galima naudoti tiek kaip prabangų akesuarą ir aprangos detalę, tiek ir kaip praktišką pagalbininką skirtą tiesiog prilaikyti plaukams.

37 peržiūros0 komentarų

Kommentare


bottom of page